خرید سرور و هاست اختصاصی

الگوی صفحات وب

قاعده ساده ایی که رفتار بیشتر خریداران شبکه ای را توضیح می دهد ، الگوی صفحات وب است . این ایده از آنجـا ناشـی شـده کـهمشتریان، صفحات وب را یکی یکی و بر اساس تجربه خرید باز می ک نند نه اینکه بر اساس فکر زیاد به آنها رسیده باشـند . مـشتریانبیشتر روی صفحه ای که در آن هستند متمرکز می شوند نه بر روی کل آن سایت. در هر صفحه مشتریان ممکن است دو کار را انجام دهند : تأیید کلیدی که آنها را به هدفشان نزدیکتر می کند یا با کلید برگشت، از  آن صفحه منصرف می شوند.

بسیاری از سایتهای فروش کالا در اینترنت ، موقعیت هر صفحه در کل سایت و سایر امکانات موجود در آن سایت را به مشتری نشان

می دهند . بعضی از سایتها با چیزهایی از قبیل میله های ابزار، میله مرورگر عمودی و افقی و امثال آنها شلوغ شده انـد کـه در کـل،ارتباطی با مشتری ندارند . مشتریان معمولاً به ساختار کلی سایت دقت ندارند ، بلکه به دنبال انجام کاری هستند که آنها را به هـدف شخصیشان نزدیکتر می کند.

نکته دیگر در الگوی صفحات این است که صفحات وب نباید یک مرتبه به اهداف زیادی برسند .تمرکز هر صفحه یا کـل سـایت روی یک هدف مشتری ، کار را برای مشتری ساده تر می کندو ترافیک سایت را نیز بالا می برد .بنابراین هر صفحه وب را روی یک هـدف متمرکز کرده و هر چیزی را که برای آن هدف ضروری نیست حذف نمایید.

روشهای سرعت بخشیدن به اجرای سایت وب

مردم در اینترنت بسیار بی صبرند و خیلی از آنها حاضر نیستند که منتظر بمانند تا صفحه های سایت شما به طور کامـل در صـفحه مانیتور آنها ظاهر شود.مطمئن باشید که به خاطر سرعت پایین سایتتان ممکن است مشتریانتان را از دست بدهید.

یکی از اهداف طراحی و نصب سایت باید این باشد که سایت تا حد ممکن سریع باشد.در اینجا به سه روش موثر اشاره می کنیم:

.1 فشردن اندازه پرونده گرافیکی

ایده ای که در اینجا مطرح می شود این است که گرافیکها در یک پرونده کوچکتر فشرده شوند به طوری که صفحه وب شما سریعتر اجرا گردد . اغلب طراحان ، گرافیکهایشان را در Photoshop و Paintshop pro می سازند و فکـر مـی کننـد کـه گرافیکهایـشان رادرکوچکترین اندازه ممکن در آورده اند،اما اینطور نیست. بیشتر اوقات گرافیکها می توانند فشرده تر هم باشند.

وقتی که گرافیکهایتان را ساختید توصیه می شود به سایتهای زیر مراجعه کنید.

www.jpegwizard.com سـایت بـه Jpegقالبهـای برای و Gif های قالب برای www.gifwizard.com , www.gifoptimizer.comمراجعه کنید.

در هنگام کار با برنامه های گرافیکی باید دقت کنید که از رنگ های زیاد در گرافیک تان استفاده نکنید . بـرای مثـال بعـضی هـا درآگهی هایBanner خود از 16 میلیون رنگ استفاده می کنند در حالی که اکثر مواقع فقط ازسه رنگ واقعی استفاده می کنند . به هرحال از حداقل تعداد رنگ ممکن در طرحی . استفاده کنید

همیشه از حالت 256 رنگ استفاده کنید یا اگر می توانید باید تلاش کنید تا از حالت 8 16 یا رنگ استفاده کنید.

 

.2 استفاده از جدول

اگر یک صفحه بلند دارید، دومین کاری که می توانید انجام دهید تقسیم کردن آن به چنـدین جـدول مـی باشـد در ایـن روش بـا استفاده از جداول، متون را به چندین بخش مجزا تقسیم می کنیم. مرورگـر بلافاصـله صـفحه را اصـطلاحا Map نمـوده و بـه طـورخودکار شروع به ظاهر کردن متن در اولین جدول می نماید . هنگامی که اولین جدول بر روی صفحه نمایان می شـود بقیـه صـفحه  هنوز در حال اجرا شدن است . این به بازدید کننده شما این امکان را می دهد که در حالی که بقیه صـفحه وب شـما در حـال اجـراشدن می باشد ، بلافاصله شروع به خواندن نماید.

 

.3 رها شدن از کدهای اضافی

یک راه دیگر برای سرعت بخشیدن به سایت وب از بین بردن کدهای اضافی معروف به ریداندنت HTML . است اگـر شـما از برنامـههایی مثل FrontPage استفاده می کنید تعداد بسیار زیادی کد اضافی پیدا خواهید کرد . این نوع برنامه ها تعداد زیادی از این کدها

را در صفحه شما قرار خواهند داد که اصولاً در سایت به آنها نیازی نیست و فقط اندازه پرونده شما را افـزایش خواهـد داد . بـا خـارجکردن کدهای اضافی می توانید اندازه پرونده را به طرز چشمگیری کاهش دهید.

 

اکنون با استفاده از سه روش بالا پرونده را به میزان قابل توجهی کوچک کردید . حال سوال دیگر این اسـت کـه چگونـه مـی توانیـدزمان اجرای سایت خود را مشخص کنید . برای این منظور سایت Net mechanic به نـشانی www.marketingtips.com/tools.htmlمراجعه کرده تا گزارشی را دریافت کنید که سرعت اجرای صفحه شما را در چندین مودم رایج نشان می دهد.

 

رهنمودهای زیر برای طراحی یک سایت موفق می باشد و سبب می شود تا صفحات وب جذابتر و کاربر پـسند تـری را  داشته باشید:

 

.1 دقت کنید حجم صفحه اصلی و اولیه سایت شما بیش از 60 کیلو بایت نباشد و حداکثر طی مدت 30 ثانیه توسط کـامپیوتری بـاسرعت 28,8 کیلو بیت در ثانیه دریافت شود.(این حجم و مدت زمان ایـده آل بـرای سـایت تجـارت الکترونیـک مـی باشـد و بـرای  سایتهای دیگر بسته به گرافیک آن متغیر است.)

 

.2 مطمئن شوید صفحه اصلی سایت شما، تمامی اطلاعات لازم و ضروری برای جلب توجه کاربران و بازدید کنندگان را در بر داشـته باشد.

.3 یکی از رایج ترین اشتباهات طراحان سایت عدم ذکر آدرس پست الکترونیک خودشان است . همیشه اطلاعـات تمـاس خـود را درسایت قرار دهید تا مردم بتوانند به وسیله آن پیشنهادات و انتقادات، سوالات و … را بیان کنند و در صورت دریافت نامـه الکترونیـکحداکثر ظرف 48 ساعت به آن پاسخ دهید.

 

.4 طراحی سایت باید به گونه ای باشد که برای رسیدن به هر صفحه حداکثر 4 کلیک بر روی نوار مرور استفاده شود.

.5 اطلاعات سایت خود را مرتباً به روز کنید.

.6 محتویات سایت خود را از روی سایتهای دیگر کپی نکنید.

.7 در هنگام انتخاب کلمات کلیدی برای معرفی سایت خود به بررسی سایتهای هم موضوع بپردازید تا کد منبع آنها را بیابید.

.8 از صحت عملکرد سایت خود و نیز عدم وجود مشکل محتوایی مطمئن شوید.

.9 صفحات وب خود را با مرورگر های مختلف و درجات وضوح و تنظیمات رنگ مختلف آزمایش کنید.

10.مطمئن شوید کلیه پیوند های(Link) سایت شما کار می کنند.

11.مطمئن شوید تمام تصاویر سایت شما درست نمایش داده می شود .برای هر تصویر یک توضیح در نظر بگیرید تا زمان بـارگزاری، کاربر بداند که عکس مربوط به چه موضوعی است.

12.املای کلمات سایت خود را بررسی کنید زیرا نام غلط محصول و نیز اشتباه در معرفی آن صدمات جبران ناپذیری در پی خواهـد داشت.

13.سایتتان را منسجم و یکپارچه کنید . به عنوان مثال هر صفحه آن نباید دارای یک رنگ زمینه و با الگوی متفاوت باشد.

14.گشت و گذار در سایت باید راحت و آسان صورت گیرد . تمامی پیوندهای سایت خود را به صورت متمرکـز در بالا،پایین،چـپ یـا راست صفحه قرار دهید.

15.از بکارگیری ویژگی پخش خودکار صدا (Auto Play) در هنگام مراجعه کاربران به سایت خودداری کنید.

16.اندازه مناسب برای کادرهای تبلیغاتی 468*60 . پیکسل است ضمن رعایت این مساله سعی کنید در هر صـفحه بـیش از 2 کـادرقرار ندهید.

17.به طور کلی رنگ زمینه ای به غیر از سفید و سیاه را برای هشدار و تذکر بکار ببرید . رنگ سفید معمولاً مربوط بـه سـایتهایی بـا متن طولانی به کار می رود و رنگ سیاه برای القای سردی و بی تفاوتی به کار برده می شود.

 

مرحله سوم: خدمت دهنده (Server) سایت خود را انتخاب کنید  اصولاً خدمات میزبانی وب به 3 حالت ارائه می شود:

 

1. رایگان

در این حالت دومین به نام شما نیست و فضای اختصاصی محدودی در اختیار شما قرار می دهند . ایـن گونـه میزبـان هـا هیچگونـهپشتیبانی واقعی برای شما انجام نمی دهند.

 

2. ارزان

در این حالت تنظیمات اولیه رایگان است.هزینه زیر 30 دلار در سال دریافت مـی کننـد . دارای مـدیرتFTP، پـشتیبانیOnline درطول ساعات کاری می باشند.

 

3. خدمات کامل

هزینه ای برای تنظیمات اولیه ، هزینه ای بالاتر از 35 دلار در سال ، دارای مدیریت WebBase پـشتیبانی شـبانه روزی و در طـولهفته می باشند.

 

حالت اول برای سایت شخصی، خانوادگی، سرگرمی، کلوپ یا در کل برای تفریح ایده آل است ولی برای کار و تجارت مناسـب نمـی باشد . جهت اداره کردن یک کار سود آور Online شما به فصای خیلی بیشتری برای ذخیره کردن اطلاعات و همچنین ثبـت سـایت به نام خودتان نیاز دارید . بدون یک ظاهر حرفه ای کار شما بلافاصله اعتبار خود را از دست خواهد داد.حالت دوم در ظاهر انتخاب خوبی است . بیشتر شرکت های ارائه دهنده میزبانی وب با هزینه پایین قول پشتیبانی فنی رایگان را مـیدهند اما بیشتر این شرکتها اشکال بزرگی دارند که شما زمانی متوجه خوا هید شد که دیگر خیلی دیر شده است : آنهـا اصـلا نمـیتوانند به قول خود عمل کنند.

 

حالت سوم میزبانی حرفه ای وب و با کیفیت بالا که شما برای تنظیمات اولیه و همینطور هزینه ماهیان ه بایـد مقـدار پـول بیـشتریبپردازید . این شرکت ها در هر ساعت از روز و هر هفت روز هفته به صورت 24 ساعته آماده پاسـخگویی و کمـک بـه شـما هـستند .

اینگونه سایت ها بجای تنها FTP ،مدیریت Web base و همچنین رایج ترین فناوری online موجود مانند خطوط T3 سـریع جـاوا ،گزارش آمار مربوط به سایت، Real Video وAudio Real و موتور جستجوی مخصوص سایت را نیز در اختیارتان قرار می دهند.

 

تمام میزبانان وب خدمات مشابهی را ارائه می کنند . یک شخص یا یک شرکت صفحات خـود را بـر روی سـرویس ( دهنـده Server) میزبان قرار می دهد و تمام مردم جهان از طریق مرورگ ر خود آن صفحات را می بینند.ولی این کل قضیه نیـست . کیفیـت و کـارایییک سایت وب به پهنای باند، امکانات سرویسگر و ساختار فنی شرکت میزبان بستگی دارد.

برای انتخاب یک میزبان وب مناسب باید عوامل زیر را در نظر گرفت: 

.1 قابلیت اطمینان

هنگام انتخاب یک میزبان وب باید به اندازه، سرعت، تنوع ارتباط اینترنت سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده میزبان توجه کنیم .آیازمان بالا بودن (Uptime) سرویسگراز زمان پایین بودن (Downtime) آن بیشتر است؟ زمان پاسخگویی میزبان، کیفیت و اسـتانداردمنبع انرژی اظطراری وهمچنین امنیت سرویسگر بسیار . مهم می باشد

.2 خدمات مشتری

ارائه 24 ساعته خدمات به مشتری بسیار مهم می باشد.

.3 زمان پاسخگویی

یکی از مهمترین پارامترها می باشد . با ارسال یک نامه به بخش پشتیبانی چقدر طول می کشد تا جواب بگیریـد؟جواب آنهـا چقـدر  مفید و قابل استفاده است . قبل از عقد قرار داد با شرکت میزبان، برای بخش مشتریان آنها یک نامه الکترونیکی ارسـال کنیـد و اگـر کمتر از 2 ساعت جواب گرفتید آنگاه اقدام کنید.

.4 زمان مطمئن بالا بودن سرویسگر

اندازه و سرعت نشان دهنده مجموع پهنای باند شرکت میزبان با اینترنت و بنابر این سرعت دست رسی سایت و حجم ترافیکـی اسـتکه می تواند داشته باشد . یکی از مهمترین پارامترها وجود چند منبع اینترنت برای شرکت میزبان است . برای اینکه حداکثر زمان بالابودن سرویسگر بدست آید، باید چند ارتباط بین المللی اینترنت وجود داشته باشد . به این ترتیب اگر یکی از ارتباط هـا قطـع شـودحداقل یک ارتباط دیگر وجود دارد که سرویسگر به کار خود ادامه دهد و سایت شما بالا بماند.

برخی از شرکتها ادعا می کنند که پهنای باند نامحدود دارند . این قضیه کاملا غیر واقعی است.چون هیچ کس چنـین پهنـای بانـدینمی تواند داشته باشد . در این نوع شرکتها اگر سایت شما ترافیک بسیار بالایی داشته باشد ، شرکت میزبان یا پـول بیـشتری طلـب  خواهد کرد یا سایت شما را متوقف خواهد کرد.

 

.5 چیدمان سازمان شرکت

نوع سخت افزار استفاده شده، سیستم عامل وب سروری که در حال کار است و ساختار شبکه داخلی از پارامترهای مهم به شمار میآید.ساختار فیزیکی ارتباط با اینترنت و ارتباط سرویسگر ها با شبکه چگونه است؟در چه سطحی از فعالیت، ارتقاء سخت افزار انجـام خواهد شد؟ اینگونه اطلاعات بسیار مهم هستند بخصوص زمانی که اطلاعات حیاتی تجارت شما در آنجا میزبانی می شود.

.6 محافظت در مقابل بلایای طبیعی

.7 محافظت در مقابل قطع برق

.8 میزان امنیت سرویسگرها

در این مورد باید سوالات زیر را مد نظر قرارداد.

.1 سیاست ها و تنظیمات امنیتی شرکت چگونه است؟

.2 آیا دیوار آتش(Firewall) در شبکه وجود دارد؟

.3 آیا متخصص امنیت در تیم آنها وجود دارد؟

عوامل دیگری نیز برای انتخاب یک میزبان وب خوب وجود دارد که به برخی از آنان اشاره می کنیم:

آیا میزبانی به صورتwww.yourdomain.com است؟منظور این است که با یک دومین مستقل میزبانی صورت می گیرد یا با دومین شرکت.

آیا سرویسهای ارائه شده بر اساس سیستم عامل ویندوز است یا یونیکس؟

این مسأله بیشتر به نوع طراحی سایت شما بستگی دارد .به عنوان مثال اگر شما ازPHPو MySQL جهت طراحی استفاده کرده ایـد

بهترین سیستم عامل یونیکس می باشد ولی در صورت استفاده از سیستم ASP ویندوز مناسب است.

توجه: همیشه از شرکتهای تخصصی میزبان وب در سیستم عامل یونیکس یا ویندوز استفاده کنید.یعنی شرکتهایی که فقط سیـستمیونیکس یا ویندوز را ارائه می دهند.

آیا تضمین پس دادن پول در 30 روز اول وجود دارد؟

اگر قرارداد یکساله بستید و در بین سال پشیمان شدید آیا بقیه پولتان را می دهند؟

آیا پشتیبانی به صورت ایمیل است یا تلفنی هم امکان دارد؟

آیا به صورت روزانه از فایل ها Backup گرفته می شود؟

روی هر کامپیوتر وب سرور چند سایت را نگهداری می کنند؟(بهترین حالت زیر 250 سایت است.)

چه اسکریپتها و نرم افزارهای مجانی خواهید داشت؟مثلا Shopping cart خواهید داشت؟

آیا توانایی معرفی به موتورهای جستجو را دارد؟

آیا سابقه فعالیت خوبی دارند؟جهت بدست آوردن سابقه شرکتهای میزبان می توانید از آدرس زیر استفاده کنید.

Http://search.bbb.org/national/results.html

چند سایت مناسب جهت پیدا کردن میزبان وب وجود دارد که در 2 زیر به مورد آن اشاره میکن می .

www.hostsearch.com

www.webhostdir.com

نوع دیگری از میزبانی وب وجود دارد و آن قرار دادن سرور به وسیله خودتان است . در این حالت کافی است که خط ارتباطی سریعیبه همراه یکIP استاتیک در اختیار داشته باشید و روی یک کامپیوتر که همیشه باید روشن باشد نرم افزار های مناسب از قبیل وب

سرور و سرور بانک اطلاعاتی و… را نصب کنید. در این حالت تمامی امکانات کامپیوتر از قبیل مـثلا 80 گیگـا بایـت هارددیـسک بـه

عنوان فضا، تمامیRam و تمام قدرتCPU در اختیارتان خواهد بود . جهت این کار به یک خط ارتباطی سریع (ADSL) نیـاز داریـد

.هزینه پرداختی این روش اجاره خط ارتباطی و مودم آن می باشد . در این روش باید کلیه جزئیـات مربـوط بـه شـبکه و اینترنـت را دانسته و بیشتر به دوستانی که در این زمینه تخصص دارند توصیه می شود.

 

وب سایت شما مجموعه ای از پرونده ها (Files) می باشد که بر روی یک کامپیوتر مشخص که بـه آن خـدمات دهنـده وب ( Web Server) می گویند و به اینترنت متصل است مستقر می باشد. در حقیقت خریداران برای دیدن سایت شما از طریق اینترنـت بـا آن کامپیوتر خدمات دهنده وب مرتبط میشوند و پرونده ها (فایلها) را می بینند. کامپیوتر خدمات دهنده وب (Web Server) و ارتبـاط اینترنت آن باید به قدر کافی قوی و سریع باشند تا بتوانند به سرعت به تمام بازدید کنندگان که می خواهند از سـایت شـما دیـدن کنند پاسخگو باشند.

خیلی از شرکتها ترجیح میدهند که خریداری، نصب، کنترل و اداره سخت افزار و نرم افزار Web Server خـود را شخـصا بـر عهـده

بگیرند. اما شرکتهای کوچک و یا متوسط ترجیح میدهند تا بجای این کار و گذاشتن سرمایه بر روی سخت افزار، نرم افزار و ارتبـاط به اینترنت، از یک ISP (شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت) یا میزبان وب کمک بگیرند. در ازای یـک اجـرت ماهیانـه، ISP هـا یـا شرکتهای میزبان وب سایت شما را توسط یک ارتباط پرسرعت بر روی یکی از وب سرور های خود به شبکه اینترنت متصل میکنند، و این اجازه را میدهند که سایت شما توسط هر کسی که یک ارتباط اینترنت و یک کاوشگر وب دارد قابل بازدید باشـد. میزبـان وب برای سایت شما یک فضا بر روی سرور خود مهیا میکند و همچنین یک نـرم افـزار وب سـرور، یـک ارتبـاط پرسـرعت بـا اینترنـت، ابزارهایی برای کنترل و مدیریت سایت، پشتیبانی از خریداران، و امکانات تج ارت الکترونیک و … در اختیار سایت شما قـرار میدهـد.

تعداد زیادی ISP و میزبان وب برای انتخاب وجود دارند، و شما می توانید با توجه به مطالبی که ذیلا مطرح میشوند یکـی از آنهـا را که پاسخگوی نیازهای شما باشد انتخاب کنید.

خصوصیات دیگر برای شرکت میزبان وب :

– میزبانی اشتراکی یا سرور خصوصی. میزبانی اشتراکی حالتی است که در آن وب سایت شما به همراه تعداد دیگری وب سایت دیگربر روی یک کامپیوتر سرور قرار می گیرد. این یک راه حل اقتصادی برای سایتهای کوچکتر است. پرداخت جهت یک کامپیوتر سروراختصاصی راه حلی است که برای سایتهای بزرگتر و شلوغتر مورد استفاده قرار می گیرد و سرعت دسترسی بالاتر را فراهم مـی آورد  و همچنین شما را مطمئن می سازد که سایت شما صد در صد در دسـترس بازدیـد کننـدگان خواهـد بـود (در عـوض در میزبـانیاشتراکی سرعت و قدرت کامپیوتر سرور میان بقیه سایتها هم تقسیم میشود ). آیا ISP یا میزبان وب مورد نظر شما هر دو انتخـاب راپشتیبانی می کند؟

 

– فضای ذخیره سازی بر روی دیسک سخت. سایتهای کوچکتر ممکن است فضای ذخیره سازی حدود 300 تا 500 مگـا بایـت نیـازداشته باشند، این در حالی است که سایتهای تجارت الکترونیک شلوغتر ممکن است لا اقل به 9 گیگا بایت (9000 مگابایت) فـضایذخیره سازی یا سرور خصوصی نیاز داشته باشند. همانطور که سایت شما رشد میکند (و به فضای بیـشتری نیـاز پیـدا میکنـد) ISPشما باید با مجموعه ای از انتخابها برای فضا دهی به سایت شما همخوانی داشته باشد.

 

– دسترسی. اگر شما مشغول انجام یک تجارت الکترونیک هستید، سایت شما باید بیست و چهار ساعته برای بازدید کننـدگان قابـل دسترس باشد. ISP ها و شرکتهای میزبان وب با استفاده از فن آوری هایی مثل Load Balancing و Clustering میزان دسترسی رابه حداکثر می رسانند. آیا ISP شما قول دسترسی نزدیک به 100 درصد را به شما میدهد؟

– اشتراک پست الکترونیکی (E-Mail Account). اشتراک پست الکترونیکی که نام دامین شما را در بر داشته باشد اغلب توسط ISPها ارائه می شوند. آیا این اشتراک ها همراه هزینه ماهانه پرداختی و قیمت میزبانی محاسبه شده اند؟

 

– کد گذاری SSL. امنیت شماره کارتهای اعتباری و سایر اطلاعات شخصی که خریداران برای شما ارسال مـی کننـد بایـد در صـدر اهمیت قرار گیرد. آیا ISP شما و یا میزبان وب تان سایت شما را توسط سیستم SSL حفاظت میکند؟

 

– پشتیبانی. یک قسمت بسیار مهم برای انتخاب یک ISP یا میزبان وب این است که نیازی به نگرانی برای در حال کار نگـه داشـتنوب سرور نداشته باشید. آیا وب سرور مورد نظر شما پشتیبانی 24 ساعت در شبانه روز و هفـت روز در هفتـه 24x )7) را ارائـه مـینماید؟

  • agahi1 com طراحی WEB